CZ | EN | DE

Znojemská vína a vinařství

Navštívit Znojemsko a neochutnat lahodné znojemské víno je asi totéž jako navštívit Paříž a nevidět Eiffelovku. Přijeďte tedy a ochutnejte, jste vítáni.

Znojemsko a víno patří k sobě

Znojmo a jeho okolí se stalo významným vinařským střediskem již v dávných dobách. Dochované záznamy jsou spojovány zejména s premonstrátským klášterem Louka, kde je dnes zpřístupněna expozice historie vinařství. Na slunném úbočí Dyje přímo v Národním parku Podyjí Vás čeká jedna z nejstarších a snad i nejlepších vinic Evropy – Šobes.

Znojemská vína a vinařství

Historie i tradice - znojemské vinobraní


Slova víno, vinné sklepy, vinařství a vinobraní jsou ve spojitosti s městem Znojmo zmiňována dnes a denně, frekvence se ale ještě mnohonásobně zvyšuje vždy koncem léta, kdy vrcholí každoroční přípravy na tradiční zářijové Znojemské historické vinobraní.

Vedle bohatého výběru vín v mázhauzech místních vinařů bývá osvědčeným lákadlem vinobraní historický průvod, rytířské turnaje a bohatý hudební program.

Nezbývá než věřit, že po loňském koronavirovém výpadku dovolí epidemická situace letošního léta konečně další – už 38. ročník Znojemského historického vinobraní uspořádat.

Lahodná znojemská vína pro Vás


Pro Znojemsko jako jednu ze čtyř podoblastí moravské vinařské oblasti jsou typická zejména bílá aromatická vína: Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Sauvignon či Ryzlink rýnský. Význačnou kvalitu docilují i odrůdy Rulandské bílé, Rulandské šedé a z červených vín Rulandské modré a Frankovka.

Punc jedinečnosti dává vybraným odrůdám znojemské vinařské podoblasti apelační systém pod značením vína originální certifikace Znojmo (VOC Znojmo). Tato vína jsou vyrobena výlučně z hroznů vinic ležících ve schválených polohách znojemského regionu. Pečlivý výběr viničních tratí s originálním půdním složením se samozřejmě odráží v senzorických vlastnostech vín.Naše minivinotéka má pro Vás připravenu nabídku tří prestižních znojemských vinařství:

Bude nás velmi těšit, jestliže Vám znojemská vína zachutnají.

Přijeďte, těšíme se na Vaši návštěvu!