Vranovská přehrada 1934 – 2014

Vranovská přehrada ubytování, penzion Vranovská přehrada, dovolená s dětmi Vranov Jižní Morava

Vranovská přehrada – synonymum pro osmdesát let relativního bezpečí před záplavami i příjemného koupání a slunění u „Moravského Jadranu“. Je to ale i osmdesát let od doby, kdy pod vodou zmizela původní vesnička Bítov, ukrytá v údolí řeky Dyje a řada dalších míst, která stála v cestě mohutnému vodnímu dílu – mezi nimi i Jelenův mlýn poblíž dnešní hráze.

Stavba vranovské přehradní hráze byla z technického hlediska počinem vskutku úctyhodným. Celé vodní dílo bylo dokončeno za pouhých 3 a půl roku a za 5 let od začátku stavby už na vodní hladině kroužily první výletní parníky.

Historické fotografie

Vranovskou přehradu čeká dárek v podobě faceliftingu

Dárek v podobě zevrubné rekonstrukce koruny hráze čeká unikátní vodní dílo Vranov možná už na podzim příštího roku. Stavební a technické práce, které bychom s trochou nadsázky mohli přirovnat k zásahu plastického chirurga na těle a obličeji "dámy v letech", opravdu nebudou laciné - Povodí Moravy, s.p. počítá s rozpočtem více než 90 milionů Kč. Ona "dáma" ovšem není žádný drobeček (délka hráze v koruně dosahuje 290 m, šířka v základu 27 m, v koruně 6 m, výška nad základem 54 m) a léčebný zásah si určitě zaslouží - bezpečně slouží už od svého uvedení do provozu v roce 1934.

Přejeme tedy Vranovské přehradě k osmdesátinám vše nejlepší a těšíme se na novou tvář vylepšenou profesionálním faceliftingem :-).

Vranovská přehrada ubytování, penzion Vranovská přehrada, dovolená s dětmi Vranov Jižní Morava

Máte-li chuť seznámit se s oslavenkyní trochu důvěrněji, rádi pro Vás během Vašeho pobytu u nás zajistíme návštěvu informačního centra vodní elektrárny Vranov.

Přijeďte, těšíme se na Vaši návštěvu!

nahoru