Vranov nad Dyjí - historie a památky

Máme-li být dostatečně pečliví a pokusit se na nic nezapomenout, připravte se na dlouhé čtení. Chcete-li- ve Vranově samém a v jeho okolí najít něco skutečně výjimečného, pak je to jedinečná kombinace přírodních krás v těsném sepjetí s historickými památkami. Stopy historie, stejně jako opravdová nefalšovaná příroda Vás tu budou provázet prakticky na každém kroku. Středověké hrady a zámky potkáte na obou březích řeky: zámek Vranov nad Dyjí dále po proudu řeky skvěle doplňuje zřícenina Nový Hrádek u Lukova, na protějším břehu Dyje pak rakouský hrad Hardegg a zřícenina Kaja a o kousíček dál barokní zámek Riegersburg. Proti směru pomyslného toku Dyje - tedy tam, kde řeku před osmdesáti lety nahradila Vranovská přehrada - Vás při cestě lodí určitě zaujme Cornštejn a pak i majestátný hrad Bítov vysoko nad vodní hladinou. V místech, kde se přehrada začíná plnit, čeká u Podhradí nad Dyjí na Vaši návštěvu zřícenina Frejštejn a o několik km dále nedávnou minulostí dosud poznamenaný zámek Uherčice.

Vranov nad Dyjí / Frain an der Thaya – historie psaná životem

Vranov nad Dyjí

Městečko Vranov samé jako přirozené centrum tohoto regionu se pyšní opravdu dlouhou historií sahající od zřejmě dřevěného zeměpanského hradu, který k roku 1100 připomněl Kosmas ve své kronice, až po oblíbené letní letovisko Sommefrische Frain an der Thaya počátkem 20. století. Jeho popularitu nemilosrdně přeťala 2. světová válka a následné vysídlení německých obyvatel. Těch tu před válkou žilo více než 80 % z celkového počtu obyvatel. Z populární lázeňské destinace se pak rychle stala příhraniční obec blízko železné opony. Dnes má Vranov nad Dyjí zpět statut městyse a do Rakouska znovu jezdíme na kole. Kruh se (snad) uzavřel….

Historické fotografie

Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí

Nepřehlédnutelná silueta vranovského zámku bude určitě to první, co Vás při příjezdu do Vranova upoutá. Uvidíte ho ze zahrady penzionu a někteří z Vás i z oken pokoje. Státní zámek Vranov nad Dyjí se řadí mezi nejzajímavější světské barokní stavby ve střední Evropě. Jeho současná podoba se začala datovat na konci 17. století, kdy získal dodnes nepřehlédnutelnou dominantu zdejší krajiny – majestátný sál předků, o něco později doplněný zámeckou kaplí Nejsvětější Trojice, obojí podle plánů rakouského dvorního architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. V průběhu 18. stol. pak byl dobudován čestný dvůr. Zámecké interiéry byly ještě během 1. světové války obývány trvale, poté jako letní sídlo. Zůstaly tak ve výjimečné míře zachovány i očím dnešních návštěvníkům. Prohlídku vranovského zámku byste si proto při Vaší návštěvě Vranova nad Dyjí v žádném případě neměli nechat ujít!

Historické fotografie

Vranovská kamenina

Vranovská kamenina

Současný pohled na opuštěný objekt bývalé vranovské továrny na kameninu, je sice k pláči, nicméně jeho slavnou minulost tu lze při troše dobré vůle vycítit dodnes. Zkuste se na chviličku vrátit o 180 let zpět a představit si, že právě sedíte s milou společností na zahradě našeho penzionu. Pohled na budovu manufaktury právě z  těchto míst posloužil  jako motiv pro tištěný dekor jednoho z talířů vranovské kameniny. Může Vám být vodítkem, až se budete snažit představit si vranovskou továrnu v dobách její největší slávy ve 20. – 40. letech 19. století. Řadu dochovaných exponátů vranovské kameniny - čajové, jídelní, kávové a mycí soupravy či dekorativní vázy - si můžete prohlédnout při prohlídce interiérů vranovského zámku.

Vranovský farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Vranovský farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Původně románský farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 13. století uvidíte také přímo ze zahrady penzionu či okna pokoje. O hloubce jeho skutečného významu v době svého vzniku se dodnes historici stále ještě pouze dohadují. Dnes se sice skrývá ve své barokní „skořápce“, nicméně o jeho původu na první pohled svědčí vedle stojící kaple sv. Ondřeje – pozdně románská stavba ze 13. století s podzemní kostnicí. Pokud zavítáte dovnitř kostela, věnujte pozornost nově opravenému interiéru s románskou - gotickou křtitelnicí a zejména barokním varhanám, které se podařilo nedávno zevrubně zrestaurovat díky štědrému příspěvku z tzv. norských fondů. Bude-li se v době Vaší návštěvy konat některý z varhanních koncertů, přijďte si zvuk našich varhan určitě poslechnout.

Historické fotografie

Vranovský most - socha sv. Jana Nepomuckého

Vranovský most - socha sv. Jana Nepomuckého

Barokní socha na břehu Dyje, které si nemůžete nevšimnout při Vaší cestě do centra městečka, je zasvěcena sv. Janu Nepomuckému jakožto patronu při přírodních pohromách a povodních. Přijdete-li blíže, všimněte si, že drží v ruce namísto obvyklého kříže svůj vlastní jazyk jako symbol neporušitelnosti zpovědního tajemství.

Historické fotografie

Vranovské náměstí - Morový sloup

Vranovské náměstí - Morový sloup

Mohutný sloup na náměstí Vám padne do oka, když zamíříte do obchodu či bankomatu. Byl postaven jako připomínka morové epidemie, která zdecimovala Vranov v roce 1680.

Historické fotografie

Vranovské dominanty - Mniszkův a Claryho kříž

Vranovské dominanty - Mniszkův a Claryho kříž

Návrší, kde byly oba kříže postaveny, přímo lákají k tomu, aby člověk obětoval trochu osobního pohodlí, vyšplhal se nahoru a porozhlédl se odtud do okolní krajiny. Od prvního z nich – Mniszkova kříže - se otevírá překrásný pohled na vranovský zámek, u Claryho kříže Vás překvapí šíře a poklid vodní hladiny vranovské přehrady.

Historické fotografie

Vranov a okolí - Felicitina studánka, kaple Panny Marie Ochranitelky

Felicitina studánka

Při Vašich procházkách okolními lesy Vranova se Vám snadno může stát, že narazíte na menší stavbičky, které byste v lese nečekali. Mezi nejznámější patří Felicitina studánka v údolí pod zámkem (od penzionu zhruba 20 minut chůze) či blízká kaple Panny Marie Ochranitelky (10 minut pohodlné chůze). Jsou jen dalším důkazem pro naše konstatování v úvodu této stránky – Vranov nad Dyjí a jeho okolí tvoří neopakovatelný mix, ve kterém náleží přírodě i historii stejně významná role.

Historické fotografie

Přijeďte, těšíme se na Vaši návštěvu!

nahoru