Kategorie: Novinky a aktuality

NP Podyjí - divokým koním se daří výborně!

NP Podyjí - divokým koním se daří výborně!Exmooorští poníci spásají trávu v Havranících Foto: R. Stejskal / NP Podyjí

Jedenáct divokých koní z národního parku Exmoor na jihozápadě Anglie bylo v květnu 2018 rozděleno do dvou stád. Jeden hřebec a čtyři klisny byli vypuštěni v lokalitě Havraníky. Druhé stádo, které tvoří jeden hřebec a pět klisen, našlo nový domov nedaleko obce Mašovice.

Havranické vřesoviště je druhově bohatá skalní step, Mašovická střelnice se zase pyšní pestrými lučními společenstvy. Obě lokality jsou pokladnicemi vzácných rostlin a živočichů, jako jsou koniklece, jalovce, orchideje, desítky druhů motýlů, ještěrky zelené, užovky stromové a řada dalších.

Koně nevypásají celé lokality najednou, ale správci je postupně pouštějí na různé jejich části. Cílem postupné pastvy je, aby byla vypásaná plocha různorodá a zůstaly tu i „klidové zóny“. 

Zatímco v Mašovicích, kde je srážkově bohatší klima i relativně vlhčí stanoviště, je trávy ještě dostatek, v Havraníkách koně první část pastviny vypásli rychleji, než odborníci předpokládali. „Proto v Havraníkách plánujeme nejpozději do nového roku vyčlenit novou část pastviny. Rozšíření obnáší vytyčení lehkého ohradníku uvnitř hlavní ohrady. Tímto krokem zajistíme koním dostatek potravy na zimu a současně odlehčíme stávajícím částem,“ popisuje Robert Stejskal ze Správy NP Podyjí. Očekává také, že si koně v zimě více začnou všímat náletových dřevin a pomohou tak zpomalit zarůstání lokalit.

Koně v Podjyí udržují plochu téměř 70 hektarů. „Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadu druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí,“ popsal přínos pastvy Pavel Marhoul, odborný garant projektu.

 

 

 

 

 

nahoru