Národní park Podyjí / Thayatal

Národní park Podyjí - Thayatal

Jsou dva anebo jeden společný? Těžko říct. Přestože se dnes společně volně pohybujeme v Evropě bez hranic a hovoříme o bilaterálním přeshraničním území, oba národní parky stále ještě tak trochu žijí svým vlastním životem.

Na české straně vznikl národní park s názvem NP Podyjí dříve, velmi brzy po pádu železné opony (1.7.1991). Jakkoli to zní absurdně, za svůj vznik dokonce železné oponě vděčí. Liduprázdné hraniční pásmo, ušetřené náporu masové turistiky, tu poskytlo přírodě dostatek klidu k nerušené existenci. Díky ochraně, které se území o ploše 64 km2 po získání statutu národního parku dostalo, naštěstí nedošlo k jeho devastaci ani poté, kdy se hranice otevřela. I dnes tak čeká na Vaše toulky neporušená příroda v podobě velmi zachovalé a bohatě zalesněné krajiny v údolí řeky Dyje. Na velmi malém území tu najdete neuvěřitelnou „koncentraci“ jedinečných rostlinných společenstev i živočišných druhů.

Národní park Podyjí - Thayatal

Rakouský National Park Thayatal se k českému NP Podyjí svým vznikem připojil o několik let později (1.1.2000). Je sice podstatně menší (13,3 km2), ale o nic méně zajímavý.

Oba národní parky Vám asi nejlépe představí naše videa. Jsou to dokumenty, které v letech 2011-12 natočila Česká televize.

Návraty k divočině – Národní park Podyjí

Divočina bez hranic – National Park Thayatal

Přesvědčit se o krásách NP Podyjí / Thayatal na vlastní oči a uši je už ale jen a jen na Vás.

Přijeďte, těšíme se na Vaši návštěvu!

nahoru